  • ABBTM-2.4GHZ-51-T
ABBTM-2.4GHZ-51-T
advertisement
Manufacturer No:
ABBTM-2.4GHZ-51-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ABBTM-2.4GHZ-51-T
Package:
54-SMD Module, 47 Leads
Datasheet:
ABBTM-2.4GHZ-51-T
Purchasing and Inquiry
ABBTM-2.4GHZ-51-T Overview
RF Transceiver' mounting is done by using Surface Mount.As a result of the use of the Tape & Reel (TR) package, the performance of this RF Transceiver module is optimized.This Transceiver should operate at a temperature of -40°C~85°C when operating.To operate the high power RF Transceiver, 47 pins are required.RF Transceiver is capable of supplying a voltage of 1.5V 3.3V volts.There is 2.4GHz frequency set for the RF Transceiver Module.Many applications make use of this Transceiver , which has Surface Mount mounted.
ABBTM-2.4GHZ-51-T Features
Surface Mount
Tape & Reel (TR) package
47 pins
1.5V 3.3V volts
ABBTM-2.4GHZ-51-T Applications
There are a lot of Abracon LLC ABBTM-2.4GHZ-51-T RF Transceiver Modules applications.
  • Location and Asset Tracking
  • Low-power IoT applications
  • M2M Communication
  • Industrial Controls
  • Consumer Electronics
  • Smart Meters
  • Utility and Smart Energy
  • Health care
  • Thermostats
  • Secure Payment
Step5Bar-code shipping tag
ABBTM-2.4GHZ-51-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
  • Package / Case
    54-SMD Module, 47 Leads
  • Number of Pins
    47
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Supply
    1.5V 3.3V
  • Frequency
    2.4GHz
  • Operating Supply Voltage
    3.3V