  • ABC2-16.000MHZ-4-T
ABC2-16.000MHZ-4-T
advertisement
Manufacturer No:
ABC2-16.000MHZ-4-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-ABC2-16.000MHZ-4-T
Package:
4-SMD, No Lead
Description:
Crystals 16.000MHZ 18pF 30ppm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ABC2-16.000MHZ-4-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ABC2
  • Size / Dimension
    0.465Lx0.217W 11.80mmx5.50mm
  • Tolerance
    0.003%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    MHz Crystal
  • Max Operating Temperature
    60°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Depth
    5.5mm
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    ±30ppm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30Ohms
  • Load Capacitance
    18pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Series Resistance
    60Ohm
  • Height
    2.2098mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    11.8mm
  • Width
    5.588mm