  • ABS1116549
ABS1116549
advertisement
Manufacturer No:
ABS1116549
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ABS1116549
Package:
Datasheet:
ABS1116549
Description:
SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 30V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ABS1116549
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2010
  • Series
    ABS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    100mA DC
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Body Length or Diameter
    19.8mm
  • Body Breadth
    6.4 mm
  • Actuator Type
    Lever, Roller
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Sealing
    ENVIRONMENTALLY SEALED; IP67
  • Electrical Life
    200,000 Cycles
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    60gf
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .1A@30VDC
  • Overtravel
    0.032 (0.81mm)
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Differential Travel
    0.020 (0.5mm)
  • Pretravel
    0.100 (2.5mm)
  • Operating Position
    0.571 (14.5mm)
  • Release Force
    4.079gf
  • Actuator Travel
    3.3 mm
  • Pre-Travel-Max
    2.5 mm
  • Body Height
    11.1mm