  • AC04000005609JAC00
AC04000005609JAC00
advertisement
Manufacturer No:
AC04000005609JAC00
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-AC04000005609JAC00
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC04000005609JAC00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~275°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2008
  • Series
    AC
  • Size / Dimension
    0.217Diax0.650L 5.50mmx16.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -10/ -80ppm/°C
  • Resistance
    56Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    FALME PROOF
  • Power Rating
    4W
  • Max Power Dissipation
    4W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Tubular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Military Standard
    Not
  • Rated Power Dissipation (P)
    4W
  • Working Voltage
    14.9666V
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Thickness
    5.5118mm