  • AC0402FR-0721KL
AC0402FR-0721KL
advertisement
Manufacturer No:
AC0402FR-0721KL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AC0402FR-0721KL
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
AC0402FR-0721KL
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 21kOhm, 0.063W 1/16W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 2511
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC0402FR-0721KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    AC
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    21kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    62.5mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    370μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm