  • AC0402JR-072K2L
AC0402JR-072K2L
advertisement
Manufacturer No:
AC0402JR-072K2L
HK JDW NO:
898-AC0402JR-072K2L
Datasheet:
AC0402JR-072K2L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 2.2kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 6982
Step5Bar-code shipping tag
AC0402JR-072K2L
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    WRAPAROUND
  • Weight
    652.039032μg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.2kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    62.5mW
  • Max Power Dissipation
    63mW
  • Depth
    500μm
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm