  • AC0402JR-072K4L
AC0402JR-072K4L
advertisement
Manufacturer No:
AC0402JR-072K4L
HK JDW NO:
898-AC0402JR-072K4L
Datasheet:
AC0402JR-072K4L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 2.4kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 285
Step5Bar-code shipping tag
AC0402JR-072K4L
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.4kOhm
  • Power (Watts)
    0.063W 1/16W
  • Max Power Dissipation
    63mW
    FIXED RESISTOR
  • Working Voltage
    50V
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.015 0.37mm