  • AC0603FR-07267RL
AC0603FR-07267RL
advertisement
Manufacturer No:
AC0603FR-07267RL
HK JDW NO:
898-AC0603FR-07267RL
Datasheet:
AC0603FR-07267RL
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 267Ohm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 3980
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC0603FR-07267RL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    267Ohm
  • Power (Watts)
    0.1W 1/10W
  • Voltage - Rated
    75V
  • Power Rating
    100mW
  • Max Power Dissipation
    100mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.1W
  • Height Seated (Max)
    0.022 0.55mm