  • AC0603KRX7R7BB563
AC0603KRX7R7BB563
advertisement
Manufacturer No:
AC0603KRX7R7BB563
HK JDW NO:
898-AC0603KRX7R7BB563
Datasheet:
AC0603KRX7R7BB563
Description:
AC 0.056μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
Quantity:
In Stock : 7745
Step5Bar-code shipping tag
AC0603KRX7R7BB563
    33 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    0.056μF
  • Thickness (Max)
    0.035 0.90mm