  • AC0805FR-0761R9L
AC0805FR-0761R9L
advertisement
Manufacturer No:
AC0805FR-0761R9L
HK JDW NO:
898-AC0805FR-0761R9L
Datasheet:
AC0805FR-0761R9L
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 61.9Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 27909
Step5Bar-code shipping tag
AC0805FR-0761R9L
    Select All
  • Ratings
    AEC-Q200
    WRAPAROUND
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±1%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    61.9Ohm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    125mW
  • Max Power Dissipation
    125mW
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm