  • AC0805JR-07270KL
AC0805JR-07270KL
advertisement
Manufacturer No:
AC0805JR-07270KL
HK JDW NO:
898-AC0805JR-07270KL
Datasheet:
AC0805JR-07270KL
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 270kOhm, 0.125W 1/8W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 1177
Step5Bar-code shipping tag
AC0805JR-07270KL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    270kOhm
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Voltage - Rated
    150V
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm