  • AC0805KRX7R9BB154
AC0805KRX7R9BB154
advertisement
Manufacturer No:
AC0805KRX7R9BB154
HK JDW NO:
898-AC0805KRX7R9BB154
Datasheet:
AC0805KRX7R9BB154
Description:
AC 0.15μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0805 (2012 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
AC0805KRX7R9BB154
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Material
    Ceramic
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
    AC
  • Published
    2018
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.15μF
  • Height
    950μm
  • Thickness (Max)
    0.037 0.95mm