  • AC1206FR-0730KL
AC1206FR-0730KL
advertisement
Manufacturer No:
AC1206FR-0730KL
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-AC1206FR-0730KL
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
AC1206FR-0730KL
Description:
Quantity:
In Stock : 27325
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC1206FR-0730KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    33 Weeks
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    AC
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.063W 3.10mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    30kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    LASER TRIMMABLE
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Height
    650μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm