  • AC1210JR-0762RL
AC1210JR-0762RL
advertisement
Manufacturer No:
AC1210JR-0762RL
HK JDW NO:
898-AC1210JR-0762RL
Datasheet:
AC1210JR-0762RL
Description:
FIXED RESISTOR AC Series, Thick Film, 62Ohm, 0.5W 1/2W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 5477
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
AC1210JR-0762RL
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.122Lx0.102W 3.10mmx2.60mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    62Ohm
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Height Seated (Max)
    0.024 0.60mm