  • AC4300/19H-012
AC4300/19H-012
advertisement
Manufacturer No:
AC4300/19H-012
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-AC4300/19H-012
Package:
Datasheet:
Description:
FAN AXIAL 119X32MM 85/265VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AC4300/19H-012
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
  • Material - Blade
    Polyamide (PA), Nylon, Fiberglass Reinforced
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Series
    ACmaxx, AC4300
  • Size / Dimension
    Square - 119mm Lx119mm H
  • Feature
    Alarm, Electronic Commutation (EC), Locked Rotor Protection
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    12.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Ingress Protection
    IP21
  • Lifetime @ Temp
    45000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3400 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    120.2 CFM (3.37m3/min)
  • Noise
    51.0 dB(A)
  • Voltage Range
    85V~265VAC