  • ACJS-NH35
ACJS-NH35
advertisement
Manufacturer No:
ACJS-NH35
HK JDW NO:
53-ACJS-NH35
Package:
Datasheet:
ACJS-NH35
Description:
Quantity:
In Stock : 2946
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACJS-NH35
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Contact Plating
    Brass, Copper, Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
  • Body Material
    Brass
  • Contact Material - Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Series
    AC
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Kinked Pin
  • Connector Type
    Phone Jack
  • Max Operating Temperature
    75°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Color
    Black
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    34V
  • Current Rating (Amps)
    10A
  • Orientation
    Horizontal
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    10A
  • Number of Contacts
    1
  • Number of Positions/Contacts
    3 Conductors, 6 Contacts
  • Internal Switch(s)
    Does Not Contain Switch
  • Body Color
    Silver, Black
  • Panel Hole Size
    0.220 5.60mm
  • Industry Recognized Mating Diameter
    3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone