  • ACNH3212
ACNH3212
advertisement
Manufacturer No:
ACNH3212
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-ACNH3212
Package:
Datasheet:
ACNH3212
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPST 30A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ACNH3212
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ACNH3212.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Depth
    10.6mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Physical Dimension
    17mm x 10.6mm x 18.3mm
  • Max Current Rating
    30A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    14V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    Automotive
  • Coil Resistance
    320Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    14VDC - Nom
  • Coil Current
    37.5mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    30A@14VDC
  • Must Operate Voltage
    6.5VDC
  • Power Consumption
    450mW
  • Must Release Voltage
    1VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Height
    18.3mm
  • Length
    17mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    9g
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C