  • AD020-02E
AD020-02E
advertisement
Manufacturer No:
AD020-02E
Manufacturer:
NVE Corp/Sensor Products
HK JDW NO:
565-AD020-02E
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
AD020-02E
Purchasing and Inquiry
AD020-02E Overview
Designed to protect magnetic switches from damage, the Tube package contains the switches. For safety reasons, magnetic switches are packaged in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) packages. For good performance, magnetic switches can supply 4.5mA as their maximum current. The maximum current that can be produced by these switches is 20mA. There is a maximum current that can be supplied by these switches of 4.5mA.
AD020-02E Features
Packaging: Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL): 1 (Unlimited)
Supply Voltage: 4.5V~30V
Operating Temperature: -40°C~125°C TA
Mounting Type: Surface Mount
Output Type: Open Collector
Maximum Supply Current: 4.5mA
AD020-02E Applications
There are a lot of NVE Corp/Sensor Products AD020-02E Magnetic Switches applications.
  • Conducting objects
  • Geomagnetic field measurements
  • Position and limit sensing
  • Flow-rate sensing
  • Industrial process control
  • Rotary applications
  • Process speed
  • Industrial controls
  • Commutation of brushless DC motors
  • Discrimination of ferromagnetic
Step5Bar-code shipping tag
AD020-02E
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AD020-02E.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    AD
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Technology
    Hall Effect
  • Voltage - Supply
    4.5V~30V
  • Function
    Omnipolar Switch
  • Current - Supply (Max)
    4.5mA
  • Output Type
    Open Collector
  • Max Output Current
    20mA
  • Polarization
    North Pole, South Pole
  • Max Supply Current
    4.5mA
  • Sensing Method
    Hall Effect
  • Test Condition
    -40°C ~ 125°C