  • AD5170BRMZ100-RL7
AD5170BRMZ100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5170BRMZ100-RL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5170BRMZ100-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5170BRMZ100-RL7 Overview
This file is contained in a package of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width).This pentometer begins to be stored by OTP.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 2.7V~5.5V.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.Selectable Address can be found using this digital variable resistor.
AD5170BRMZ100-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5170BRMZ100-RL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5170BRMZ100-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • DC/DC conversion circuit
  • Voltage control
  • Gas detection circuit
  • Programmable computer
  • Programmable voltage regulator
  • Bias adjustment circuits
  • Power supply
  • Low power system
  • Analogue circuit
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
AD5170BRMZ100-RL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    OTP
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%