  • AD5172BRMZ50-RL7
AD5172BRMZ50-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5172BRMZ50-RL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5172BRMZ50-RL7
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
AD5172BRMZ50-RL7
Description:
Digital PotentiometersI2C
Purchasing and Inquiry
AD5172BRMZ50-RL7 Overview
It is contained in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) pacakge.This pentometer begins to be stored by OTP.The digital potentiometer embeds 2 circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.There are 256 taps to protect the overcurrent of this pentometer.The way to mount is Surface Mount.2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~125°C.It is possible to limit the flow with 50kOhm.
AD5172BRMZ50-RL7 Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
AD5172BRMZ50-RL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5172BRMZ50-RL7 Digital Potentiometers applications.
  • Used as variable resistor
  • Used as voltage divider
  • Analogue circuit
  • Contrast control of monitors
  • Sensor trimming instrumentation
  • Power calibration
  • LEDs
  • Medical equipment
  • Adjustable current control
  • Sensor auto referencing circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD5172BRMZ50-RL7
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    10-MSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    OTP
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    160
  • Temperature Coefficient (Typ)
    35ppm/°C