  • AD5203ARZ100
AD5203ARZ100
advertisement
Manufacturer No:
AD5203ARZ100
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5203ARZ100
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD5203ARZ100
Description:
24 Terminations3V 24 Pin Digital PotentiometersSPI64 Positions
Purchasing and Inquiry
AD5203ARZ100 Overview
It is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) pacakge.At Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.Tube package provides access to it.This pentometer is protected from overcurrent by 64 taps.In total, pentometer has 64 positions.Digital potentiometer is designed wdigital potentiometerh terminations of 24.You can refer to 1 functions in this programmable potentiometer.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.The performance of the product is powered by 3V.The digi devices has 24 pins.Mount in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of 2.7V~5.5V volts.Digital potentiometers have a temperature range of -40°C~85°C.The flow can be limited by 100kOhm.Among its additional features are the following: REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMS
AD5203ARZ100 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5203ARZ100 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5203ARZ100 Digital Potentiometers applications.
  • Contrast control of monitors
  • Stereo
  • Low power system
  • Programmable computer
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Speakers
  • Cell phone
  • Brightness of monitors
  • Programmable voltage regulator
  • Automatic detection of equipment
Step5Bar-code shipping tag
AD5203ARZ100
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Tolerance
    ±30%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Temperature Coefficient
    700 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    REST 3 RESISTOR ARRAY VALUES ARE : 10000OHMS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Volatile
  • Bandwidth
    0.6 kHz
  • Number of Taps
    64
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    45
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    700ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm