  • AD5233BRU50
AD5233BRU50
advertisement
Manufacturer No:
AD5233BRU50
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD5233BRU50
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
AD5233BRU50
Description:
Digital Potentiometers
Purchasing and Inquiry
AD5233BRU50 Overview
A package containing it contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tube package.To protect this pentometer from overcurrent, there are 64 taps.The mounting direction should be Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V volts are available.For this digital potentiometer, there is a temperature range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.
AD5233BRU50 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
AD5233BRU50 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD5233BRU50 Digital Potentiometers applications.
  • Motor control
  • Instrumentation (gain or offset adjustment)
  • Calibration instrumentation
  • Programmable low pass filter
  • Adjustable gain amplifiers
  • Household appliances
  • Testing equipment
  • Bias adjustment circuits
  • Optic fiber network
  • Power meter
Step5Bar-code shipping tag
AD5233BRU50
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-TSSOP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.25V~2.75V
  • Number of Circuits
    4
  • Taper
    Logarithmic
  • Number of Taps
    64
  • Temperature Coefficient (Typ)
    600ppm/°C