  • AD5274BCPZ-100-RL7
AD5274BCPZ-100-RL7
advertisement
Manufacturer No:
AD5274BCPZ-100-RL7
HK JDW NO:
84-AD5274BCPZ-100-RL7
Package:
10-VFDFN Exposed Pad, CSP
Description:
10 Terminations 2.5V 10 Pin AD5274 Digital Potentiometers I2C 256 Positions
Quantity:
In Stock : 8083
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
AD5274BCPZ-100-RL7
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    10-VFDFN Exposed Pad, CSP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Selectable Address
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Temperature Coefficient
    5 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V ±2.5V~2.75V
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    AD5274
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
  • Operating Supply Current
    300nA
  • Nominal Supply Current
    300nA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Max Supply Current
    500μA
  • Bandwidth
    0.06 kHz
  • Max Dual Supply Voltage
    2.75V
  • -3db Bandwidth
    300 kHz
  • Min Dual Supply Voltage
    2.5V
  • Negative Supply Voltage-Nom
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    35
  • Height Seated (Max)
    0.85mm
  • Length
    3mm