AD5300BRTZ-REEL7
AD5300BRTZ-REEL7
84-AD5300BRTZ-REEL7
SOT-23-6
1.4mW μW1 V/μs V/μs5.5V VDACVoltage - BufferedSurface Mount String DAC R1 B B
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AD5300BRTZ-REEL7 Overview
This package is included in the SOT-23-6 package and is available for purchase. In order for the device to operate, a supply voltage of 3V volts needs to be provided. The Other Converters family of FPGAs includes this part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~105°C at all times. It is designed to maximiTape & Reel (TR)e space efficiency by containing the FPGA model in Tape & Reel (TR). The total number of terminations is 6. Its base part number AD5300 can be used to find parts that are related to it. The device is designed with 6 pins in total. There is a 3/5V power supply that is required to operate it. There are a total of 6 pins on this device. It can accept a maximum voltage of 5.5V volts as a supply voltage. With a minimum supply voltage of 2.7V, it can operate.
AD5300BRTZ-REEL7 Features
SOT-23-6 package
6 pin count
6 pins
Minimal input voltage of 2.7V
AD5300BRTZ-REEL7 Applications
- Portable Equipment
- DAT Recorders and Players
- High-End Compact Disc Players
- Data Acquisition
- Calibration
- Waveform Reconstruction
- Synthesizers and Keyboards
- Video Encoder
- Industrial Process Control
- Digital Offset & Gain Adjustment
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AD5300BRTZ-REEL7
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD5362BSTZ52-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5328BRUZ-REEL716-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD420ANZ-3224-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5324ARMZ-REEL710-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5420AREZ-REEL724-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5601BKSZ-REEL76-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADV7125JSTZ33048-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5044BRUZ16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare