  • AD6674-LF1000EBZ
AD6674-LF1000EBZ
advertisement
Manufacturer No:
AD6674-LF1000EBZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD6674-LF1000EBZ
Package:
Datasheet:
AD6674-LF1000EBZ
Purchasing and Inquiry
AD6674-LF1000EBZ Overview
0 pins are provided on the high power RF circuit board.RF circuit board shouldrun at a temperature 125°C higher than 125°C.The Evaluation board has type Receiver RF.Try searching with AD6674 to find RF Board variants.The mount is attached to PCB.
AD6674-LF1000EBZ Features
0 pins
125°C degrees Celsius
Receiver Type
AD6674-LF1000EBZ Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD6674-LF1000EBZ RF Boards applications.
  • SCADA
  • Building automation
  • Mesh Network
  • Automation
  • MAC
  • Networking Software
  • Radio Transceiver
  • MCU
  • PA
  • TR Switch
Step5Bar-code shipping tag
AD6674-LF1000EBZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    PCB
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Receiver
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    AD6674
  • Power Dissipation
    555mW
  • Max Output Voltage
    20V
  • Min Input Voltage
    8V
  • Slew Rate
    10 V/μs
  • Max Input Voltage
    11V
  • Supplied Contents
    Board(s)
  • Resolution
    1.5 B
  • Sampling Rate
    500 ksps
  • Min Output Voltage
    5V