  • AD7400YRWZ
AD7400YRWZ
advertisement
Manufacturer No:
AD7400YRWZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD7400YRWZ
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD7400YRWZ
Description:
Tube Active 16 b b 10M k Special Purpose ADCs/DACs Serial 3V~5.5V 4.5V~5.25V V 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Surface Mount
Purchasing and Inquiry
AD7400YRWZ Overview
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is available as a package.Data acquisition units such as this one are available in a package called Tube.When working temperatures are set to -40°C~105°C, normal operation is possible.This outstanding Modulator allows you to get what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.For this unit, if your meter does not read 3V~5.5V 4.5V~5.25V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.There are 16 terminations in total.You can access high performance with 1 functions here.Try searching "AD7400" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 5V.ADCs/DACs has 16 pins when ADCs/DACs comes to pin count.16 pins are present on the unit.As with any high-quality Other Analog ICs, this unit is extremely reliable.This device can be supplied using 5V.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is a unAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog converters from the series iCoupler?.The part consisted of 1 analog inputs for fast and precise data acquisition.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is normal for the acquisAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersion rate of the part to be 10MHz.
AD7400YRWZ Features
Surface Mount acquisition unit
5V unit
1 analog inputs.
AD7400YRWZ Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD7400YRWZ ADCs/DACs applications.
  • Synchro Applications
  • 3-phase power control
  • Video Encoder
  • Process Control and Industrial Automation
  • Music reproduction technology
  • Display Electronics
  • WCDMA, CDMA2000, TD-SCDMA, WiMAX
  • Industrial Control Systems
  • Digital Storage Oscilloscope
  • High Speed Data Acquisition for PCs
Step5Bar-code shipping tag
AD7400YRWZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    iCoupler®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Modulator
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Max Power Dissipation
    90mW
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V 4.5V~5.25V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    10MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD7400
  • Pin Count
  • Output Type
    TTL
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Polarity
    Bipolar
  • Power Dissipation
    90mW
  • Data Rate
    10 Mbps
  • Max Input Voltage
    400mV
  • Supply Type
    Single
  • Data Interface
    Serial
  • Sampling Rate
    10 Msps
  • Sampling Rate (Per Second)
    10M
  • Integral Nonlinearity (INL)
    25 LSB
  • Input Capacitance
    10pF
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Signal to Noise Ratio (SNR)
    71 dB
  • Differential Nonlinearity
    0.9 LSB
  • Resolution (Bits)
    16 b
  • Number of Analog Inputs
    1
  • Height
    2.35mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.6mm