  • AD7890BNZ-10
AD7890BNZ-10
advertisement
Manufacturer No:
AD7890BNZ-10
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-AD7890BNZ-10
Package:
24-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
AD7890BNZ-10
Description:
Tube Obsolete 12 b b 117k k Special Purpose ADCs/DACs Serial 5V V 24-DIP (0.300, 7.62mm) Through Hole
Purchasing and Inquiry
AD7890BNZ-10 Overview
Package 24-DIP (0.300, 7.62mm) includes it.In the Tube package, this data acquisition unit is available.Normal operation should be performed with the working temperature set to -40°C~85°C.There is an outstanding Data Acquisition System (DAS) that you can use for what you paid.Using Through Hole will save you more space.If your meter doesn't read 5V for the supply voltage as this unit is designed you better redo the circuit.Total, there are 24 terminations that have been made.For whatever applications you need, you can use 1 functions here.Due to the deployment of 8 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In this data acquisition unit, 5V is the common amount of voltage.There are 24 pins on it.This is a high resolution 12-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.In order to facilitate high-level analog source acquisition, 8 analog IN channels have been implemented.
AD7890BNZ-10 Features
Through Hole acquisition unit
8 channels process
12-Bit acquisition unit
AD7890BNZ-10 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD7890BNZ-10 ADCs/DACs applications.
  • Microprocessor Controlled Circuits
  • Communication Systems
  • Instrumentation
  • AC motor control
  • Automotive
  • 3-phase power control
  • Uninterrupted Power Supplies
  • Wireless and wired broadband communications
  • Servo controls
  • Precision AGC Circuits
Step5Bar-code shipping tag
AD7890BNZ-10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    24-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    Data Acquisition System (DAS)
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT APPLICABLE
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT APPLICABLE
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T24
  • Number of Channels
    8
  • Number of Bits
    12
  • Data Interface
    Serial
  • Sampling Rate
    0.117 MHz
  • Number of Analog In Channels
    8
  • Sampling Rate (Per Second)
    117k
  • Output Bit Code
    2'S COMPLEMENT BINARY
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0122%
  • Sample and Hold / Track and Hold
    TRACK
  • Analog Input Voltage-Max
    10V
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Analog Input Voltage-Min
    -10V
  • Conversion Time-Max
    5.9μs
  • Resolution (Bits)
    12 b
  • Height Seated (Max)
    5.33mm
  • Length
    31.75mm
  • Width
    7.62mm