  • AD8010AR-16-REEL
AD8010AR-16-REEL
advertisement
Manufacturer No:
AD8010AR-16-REEL
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-AD8010AR-16-REEL
Package:
SOIC W
Datasheet:
Description:
1 Channels 54 dB Instrumentational OP Amps 16 Pins SOIC W
Quantity:
In Stock : 1000
Step5Bar-code shipping tag
AD8010AR-16-REEL
  • Package / Case
    SOIC W
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifiers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    +-5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Supply Current-Max
    20mA
  • Slew Rate
    800 V/μs
  • Architecture
    CURRENT-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    OPERATIONAL AMPLIFIER
  • Common Mode Rejection Ratio
    54 dB
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
  • Unity Gain BW-Nom
    90000 kHz
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Supply Voltage Limit-Max
    6.3V
  • Low-Bias
    NO
  • Micropower
  • Programmable Power
  • Neg Supply Voltage-Max (Vsup)
    -6.3V
  • Wideband
  • Power
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm