AD8300ARZ-REEL
AD8300ARZ-REEL
84-AD8300ARZ-REEL
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
5.1mW μW2 V/μs V/μsDACVoltage - BufferedSurface Mount R-2R R1.5 B B3.9mm mm
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
AD8300ARZ-REEL Overview
A 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains it, and it is available for download. An electrical supply voltage of 3V powers it. The Other Converters family of FPGAs includes this part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. During the operation of the system, the operating temperature should remain within the range of -40°C~85°C. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tape & Reel (TR). In total, it has a total of 8 terminations. For related parts, use its base part number AD8300. In this case, there are 8 pins on the board. Designers can fully utili3Ve its flexibility with 3V supply voltage. The device runs on a 3/5V battery and requires no additional power supply to operate. The device has a total of 8 pins on it. The maximum supply voltage it supports is 5.5V. Using 2.7V as the minimum supply voltage, it can operate.
AD8300ARZ-REEL Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
8 pin count
8 pins
AD8300ARZ-REEL Applications
- Digitally controlled calibration
- Microprocessor Controlled Circuits
- Precision setpoint control
- Closed-loop process control
- Function Generaion
- Low Cost I/O
- Synchro Applications
- Automatic Test Equipment
- Wireless infrastructure:
- Process Control and Industrial Automation
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
AD8300ARZ-REEL
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-AD5362BSTZ52-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5328BRUZ-REEL716-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD420ANZ-3224-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5324ARMZ-REEL710-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5420AREZ-REEL724-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5601BKSZ-REEL76-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADV7125JSTZ33048-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-AD5044BRUZ16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare