  • AD845JRZ-16
AD845JRZ-16
advertisement
Manufacturer No:
AD845JRZ-16
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD845JRZ-16
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
AD845JRZ-16
Description:
1 Channels 50mA per Channel 750pA 110 dB Instrumentational OP Amps 0.045μA ±4.75V~18V AD845 16 Pins 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
AD845JRZ-16 Overview
In order to protect the op amps, a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case is used. A J-FET-type buffer amplifier is shown here. It comes in a Tube case, which protects instrumentation amplifier from damage during delivery. The number of terminations approaches 16. A total of 16 pins are located on this board. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 15V battery. A type of Operational Amplifier op amp ic can be identified by the fact that this is a type of Operational Amplifier device. It has 16 pins that make up the linear amplifier. Regarding input offset voltage, op amp rates 250μV. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier is well suited to a temperature range of 0°C~70°C. The buffer amplifier is capable of operating from a supply current of 10mA . There should be no change in the voltage gain. Op amp ic has 1 channels. As a result, linear amplifier's quiescent current is 10mA.
AD845JRZ-16 Features
16 Pins
supply voltage of 15V
113.98dB voltage gain
AD845JRZ-16 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD845JRZ-16 Instrumentational OP Amps applications.
  • Wireless base stations
  • Vehicle electronics
  • Image computer boards
  • Navigation
  • Medical imaging
  • Micro signal measurement
  • Medical instruments
  • Precision measurement
  • Addition operation circuits
  • Television
Step5Bar-code shipping tag
AD845JRZ-16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Operational Amplifier
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    AD845
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    1
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Power Dissipation
    1.5W
  • Quiescent Current
    10mA
  • Slew Rate
    100V/μs
  • Architecture
    VOLTAGE-FEEDBACK
  • Amplifier Type
    J-FET
  • Common Mode Rejection Ratio
    110 dB
  • Current - Input Bias
    750pA
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    ±4.75V~18V
  • Output Current per Channel
    50mA
  • Input Offset Voltage (Vos)
    250μV
  • Bandwidth
    16MHz
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • Unity Gain BW-Nom
    16000 kHz
  • Voltage Gain
    113.98dB
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.045μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    110dB
  • Low-Offset
    NO
  • Frequency Compensation
    YES
  • Voltage - Input Offset
    700μV
  • Bias Current-Max (IIB) @25C
    0.002μA
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Input Capacitance
    4pF
  • Input Voltage Noise Density
    80nV/sqrt Hz
  • Height
    2.35mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.6mm