  • AD9222BCPZ-40
AD9222BCPZ-40
advertisement
Manufacturer No:
AD9222BCPZ-40
HK JDW NO:
699-AD9222BCPZ-40
Package:
64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
AD9222BCPZ-40
Description:
12 Bit 0.5mm ADC 1.8V 64-VFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
AD9222BCPZ-40 Overview
The analogue to digital converter is designed with 12 Bits.The AD converter is embedded in the 64-VFQFN Exposed Pad, CSP package.The ADC converter is packaged in the way of Tray.The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 64 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 1.8V.The A/D converter has 8 channels.The is equipped with 64 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 40M Hz.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The output formats of this electrical AD converter are SERIAL , which are used to determine which data is exported and how data is displayed in many areas of OLIB.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 2V.There are 8 A/D converters, which are used to convert an analog signal like voltage to digital form so that it can be read and processed by a microcontroller.
AD9222BCPZ-40 Features
1 Functions
64 basic kinds of terminations
64 pin count
AD9222BCPZ-40 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC AD9222BCPZ-40 ADC applications.
  • Digital signal processing
  • Displaying
  • Battery Operated Systems
  • Spectrum Analysis
  • Handheld Terminal Interface
  • Medical Imaging
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • 4-channel data acquisition
  • High Speed Data Acquisition
Step5Bar-code shipping tag
AD9222BCPZ-40
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-VFQFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    64
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N64
  • Number of Bits
    12
  • Converter Type
    ADC, PROPRIETARY METHOD
  • Data Interface
    SPI
  • Sampling Rate
    40 MHz
  • Number of Analog In Channels
    8
  • Sampling Rate (Per Second)
    40M
  • Output Bit Code
    OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0244%
  • Sample and Hold / Track and Hold
    SAMPLE
  • Number of A/D Converters
    8
  • Analog Input Voltage-Max
    2V
  • Output Format
    SERIAL
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    9mm
  • Width
    9mm