  • AD9985ABSTZ-110
AD9985ABSTZ-110
advertisement
Manufacturer No:
AD9985ABSTZ-110
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD9985ABSTZ-110
Package:
80-LQFP
Datasheet:
AD9985ABSTZ-110
Description:
0.65mm Specialized Interface IC AD9985 80 Pin 3.3V 80-LQFP
Purchasing and Inquiry
AD9985ABSTZ-110 Overview
It fits well with the package [0].It comes in a Tray case.Surface Mountis the way in which this component is installed.This component applies to Video.The device is capable of supplying 2.2V~3.45V volts.Based on the [0], it is possible to locate related parts.A total of 80terminations have been recorded.You should set this device to 3.3V.In total, it consists of 80pins.In order to operate, the 80pins are used.It is mounted by Surface Mount.The device operates at a minimum working temperature of -40°C in order to ensure its reliability.Keeping 85°Cas the maximum value will ensure consistency.An interface IC operates at a supply voltage of 3.3V.A maximum frequency of 110MHzis appropriate for the part.
AD9985ABSTZ-110 Features
It is based on AD9985.
Set the part at 3.3V volts
AD9985ABSTZ-110 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD9985ABSTZ-110 Specialized Interface ICs applications.
  • High speed data transmission line cards
  • SDH/SONET multiplexers
  • Microprocessor controlled systems
  • Medical systems
  • New designs requiring multiplexer functions
  • DSLAMs
  • Communication systems
  • ?Cable Telephony – NIU, Set-Top Box, Home Side Box,
  • Signal routing between systems
  • High-Voltage
Step5Bar-code shipping tag
AD9985ABSTZ-110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Weight
    639.990485mg
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Video
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.2V~3.45V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD9985
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    Serial
  • Operating Supply Current
    180mA
  • Resolution
    1 B
  • Sampling Rate
    140 Msps
  • -3db Bandwidth
    300MHz
  • Max Frequency
    110MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm