  • AD9985AKSTZ-110
AD9985AKSTZ-110
advertisement
Manufacturer No:
AD9985AKSTZ-110
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-AD9985AKSTZ-110
Package:
80-LQFP
Datasheet:
AD9985AKSTZ-110
Description:
0.65mm Specialized Interface IC AD9985 80 Pin 3.3V 80-LQFP
Purchasing and Inquiry
AD9985AKSTZ-110 Overview
The 80-LQFPpackage is a good fit for this feature.There is a Traycase included with it.The component has been installed according to the Surface Mountmethod.Videoapplies the component appropriately.It is possible to obtain devices that supply 2.2V~3.45V volts.A AD9985can be used to identify related parts.The terminations on it are [0].It is important to remember that this device should be set to 3.3V.In total, it contains 80pins.For operation, 80pins are used.Currently, Surface Mountis mounting it.A minimum working temperature of -40°Cis required to ensure the reliability of the unit.When the value is set to [0], the part will run consistently.In the interface IC, the supply voltage is set to 3.3V.This part can be run at a maximum frequency of 110MHz.
AD9985AKSTZ-110 Features
It is based on AD9985.
Set the part at 3.3V volts
AD9985AKSTZ-110 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. AD9985AKSTZ-110 Specialized Interface ICs applications.
  • Audio and video signal routing
  • PCMCIA cards
  • E1 Multiplexer
  • Sample hold systems
  • Medical Instrumentation
  • Medical systems
  • Industrial control systems
  • Audio and video routing
  • Digital cross connects (DSX-1)
Step5Bar-code shipping tag
AD9985AKSTZ-110
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    80-LQFP
  • Number of Pins
    80
  • Weight
    639.990485mg
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    80
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Video
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    2.2V~3.45V
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    AD9985
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Operating Supply Current
    180mA
  • Resolution
    1 B
  • Sampling Rate
    140 Msps
  • -3db Bandwidth
    300MHz
  • Max Frequency
    110MHz
  • Height
    1.45mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm