  • ADA750F-48-F
ADA750F-48-F
advertisement
Manufacturer No:
ADA750F-48-F
HK JDW NO:
165-ADA750F-48-F
Package:
Datasheet:
ADA750F-48-F
Description:
Switching Power Supplies 750W 48V 8-15.5A w/Fan
Step5Bar-code shipping tag
ADA750F-48-F
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -10°C~71°C With Derating
  • Published
    2015
  • Series
    ADA (750W)
  • Size / Dimension
    6.91Lx5.00W x 2.76 H 175.5mmx127.0mmx70.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    24
  • Power (Watts)
    432W 744W Forced Air
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XXMA-X24
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Input Voltage-Nom
    100V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    9A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Output Power
    750W
  • Current - Output 1
    31.5A
  • Total Power Output-Max
    384W
  • Height
    70mm