ADC14DC105CISQE/NOPB
ADC14DC105CISQE/NOPB
815-ADC14DC105CISQE/NOPB
60-WFQFN Exposed Pad
14 Bit 0.5mm ADC ADC14DC105 3.3V 60-WFQFN Exposed Pad
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ADC14DC105CISQE/NOPB Overview
The analogue to digital converter is designed with 14 Bits.The AD converter is embedded in the 60-WFQFN Exposed Pad package.The ADC converter is packaged in the way of Tape & Reel (TR).The ADC converter is equipped with 1 Functions .There are 60 terminations in this electrical AD converter, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The analogue to digital converter is powered from a supply voltage of 3.3V.The A/D converter has 2 channels.The is equipped with 60 pin count.The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible.There are ADC, PROPRIETARY METHOD converters based on the source input voltage and the output voltage.This electronic AD converter is mounted in the way of Surface Mount.When operating, analogue to digital converter's operating temperature should be kept at -40°C~85°C.The number of samples of audio recorded every second is 105M Hz.The input type of this electronic AD converter is Differential.There are External, Internal reference types differentiated on the way by which they are garbage collected. This electronic digital converter is configured in such a way that S/H-ADC.The Sample/Track and Hold component of this electronic AD converter provides a way to sample a continuously varying analog signal and to hold or freeze its value for SAMPLE time.The architecture that analogue to digital converter's core adopts is Pipelined.There are 60 pins, which are pronged contacts as part of a signal interface in a computer or other communications device. The supply/analog voltage of this electrical ADC converter is 2.7V~3.6V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) and provide regulated DC power in order to drive a load.The number of pixels of this electrical AD converter is 1.75 B, which is on a display or in a camera sensor (specifically in a digital image).This analogue to digital converter is included in Analog to Digital Converters.It belongs to ADC14DC105 family.This electrical digital converter is lead free, which means made without lead, or has no lead added to it.The supply/digital voltage of this electrical AD converter is 2.4V~3.6V.This electrical digital converter operates from a supply voltage of 3.3V.The maximal analog input voltage of this electrical AD converter is 1.6V. The maximal heat (energy loss or waste) that this electronic or electrical ADC converter produces is 800mW.The number of channels is growing strong/weak: 2.The conversion rate of this electrical AD converter is calculated as 105 Msps.The minimal analog input voltage of this electrical AD converter is 1.4V.Simultaneous Sampling can be ensured when operating.
ADC14DC105CISQE/NOPB Features
1 Functions
60 basic kinds of terminations
60 pin count
ADC14DC105CISQE/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments ADC14DC105CISQE/NOPB ADC applications.
- Uninterrupted Power Supplies
- Handheld Terminal Interface
- Industrial Process Control
- Scientific instruments.
- Transducer
- Digital beam-forming systems for ultrasound
- Micro and pico cell systems, software radios
- Multiplexed Data Acquisition Systems
- Music recording
- Imaging Systems
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ADC14DC105CISQE/NOPB
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-ADS8556IPM64-LQFP2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS5263IRGCT64-VFQFN Exposed Pad2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC102S101CIMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADC08832IMMX8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 Days-Add Compare
Texas Instruments815-ADC0848BCV28-LCC (J-Lead)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1248IPW28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1115IDGSR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-ADS1118IDGST10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare