  • ADG1202BRJZ-R2
ADG1202BRJZ-R2
advertisement
Manufacturer No:
ADG1202BRJZ-R2
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADG1202BRJZ-R2
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
ADG1202BRJZ-R2
Description:
170ns, 105ns SPST - NO 200Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1202 6 Pins 100pA SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
ADG1202BRJZ-R2 Overview
Shipping overseas is convenient due to the electrical component's packing in SOT-23-6. A high level of reliability can be achieved through the use of an advanced packaging method Tape & Reel (TR). The multiplexer is located in Surface Mount. The ratio between the number of multiplexer and demultiplexer circuits is 1:1. An extended operating temperature of -40°C~125°C TA degrees Celsius. 6 terminations have been made so far. The electrical component body receives 6 pins. Based on SPST - NO switching circuits, these analog multiplexers work. ADG1202 can be used to search for analog multiplexer variants. In this multiplexer, the internal resistance is 200Ohm. For functions related to 6 pins, please refer to the datasheets. There is Multiplexer or Switches analog multiplexer like this in the world. Users should never supply a voltage higher than 16.5V to a switch device. 5V is the lowest voltage the electrical component should receive. For this switch, a dual supply voltage is feasible, but it must not exceed 16.5VIt is recommended that you attach at least 5V to your dual power supply. 12V operating voltages are supported by the electronic component. Operating 1 inputs is required.
ADG1202BRJZ-R2 Features
Switch Circuit: SPST - NO
-3db Bandwidth: 660MHz
ADG1202BRJZ-R2 Applications
  • Audio and video switching
  • Data Acquisition Systems
  • Multi-Line E1 Interface Cards
  • Industrial and process control systems
  • SDH/SONET multiplexers
  • E1 Network Equipment
  • Audio and video routing
  • Digital cross connects (DSX-1)
  • PDH Multiplexers
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
ADG1202BRJZ-R2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • -3db Bandwidth
    660MHz
  • On-State Resistance (Max)
    200Ohm
  • Min Dual Supply Voltage
    5V
  • Dual Supply Voltage
    15V
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    1:1
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    100pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    2.4pF 2.8pF
  • Switch Circuit
    SPST - NO
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    170ns, 105ns
  • Charge Injection
    -0.8pC
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Switch-on Time-Max
    250ns
  • Normal Position
    NO
  • Voltage - Supply, Dual (V±)
    ±5V~16.5V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Multiplexer or Switches
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ADG1202
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    12V
  • Max Supply Voltage
    16.5V
  • Min Supply Voltage
    5V
  • Number of Inputs
    1
  • Max Dual Supply Voltage
    16.5V