ADG1208YRUZ
ADG1208YRUZ
84-ADG1208YRUZ
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
95ns, 100ns 200Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE ADG1208 16 Pins 100pA 15V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
ADG1208YRUZ Overview
Packed in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), the electronic component is convenient for shipping overseas. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. In Surface Mount, you'll find this switch device. Multiplexer and demultiplexer circuits have a number 8:1. Increasing operating temperature to around -40°C~125°C TA. In total, there have been 16 terminations. As a result of its 8 channels, this electronic component provides high-quality output. If the voltage supply is 15V volts, the electrical component should be turned on and run. 16 pins are injected to the electronic part body. A total of 1 circuits make up this switch device. Try searching with ADG1208 if you're looking for variants. In this multiplexer, the internal resistance is 200Ohm. Please refer to the datasheets for 16 pins functions. Multiplexer or Switches is a typical switch device. Users should never supply a voltage higher than 16.5V to a switch device. The lowest voltage the electronic part should receive is 5V. There is no problem with using dual supply voltage, but it should not exceed 16.5V. For dual power supplies, a voltage of at least 5V should be attached. Integrated with SINGLE-ENDED MULTIPLEXER analog IC. Operating voltages of 12V are compatible with the electrical part. The 8 inputs need to be operated in order to work. The transfer of data can be performed over 550MHz bandwidths. This electronic component presents a Drain to Source resistance of 200Ohm.
ADG1208YRUZ Features
8 Channels
Bandwidth: 550MHz
Drain-to-Source resistance: 200Ohm
ADG1208YRUZ Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADG1208YRUZ Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
- Microprocessor controlled systems
- Avionics and Military Systems
- Low-Voltage
- ATM
- Digital Cross-Connects
- Data Acquisition Systems
- Imaging
- High speed data transmission line cards
- High reliability control systems
- Multi-Line E1 Interface Cards
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
ADG1208YRUZ
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Analog Devices Inc.84-ADG419BRZ-REEL8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG408BRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG202AKRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG1408YRUZ-REEL716-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG211AKNZ16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA266K8X8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NC7WB66K8X8-VFSOP (0.091, 2.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NC7SB3157P6X6-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA4157P6X6-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA3157L6X6-UFDFN2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FSA1157P6X6-TSSOP, SC-88, SOT-3632-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG1334BRSZ-REEL20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG201AKRZ-REEL716-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Analog Devices Inc.84-ADG442BNZ16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Vishay Siliconix880-DG413DY-E316-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare