  • ADG901BCP-500RL7
ADG901BCP-500RL7
advertisement
Manufacturer No:
ADG901BCP-500RL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADG901BCP-500RL7
Package:
8-WFDFN Exposed Pad, CSP
Datasheet:
ADG901BCP-500RL7
Purchasing and Inquiry
ADG901BCP-500RL7 Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of the RF Switches.The operating temperature should be kept at -40°C~85°C when the RF Switch is in operation.RF type is General Purpose from the RF switch ic.RF Switch can supply voltages up to 1.65V~2.75V.
ADG901BCP-500RL7 Features
Tape & Reel (TR) package
General Purpose RF Type
ADG901BCP-500RL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADG901BCP-500RL7 RF Switches applications.
  • Wireless communications
  • General-purpose RF switching
  • Smartphones
  • Cellular/PCS Base Stations
  • Tablets
  • High speed filter selection
  • Mobile devices
  • LTE diversity applications
  • Antenna diversity switching
  • Digital transceiver front end switch
Step5Bar-code shipping tag
ADG901BCP-500RL7
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad, CSP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    1.65V~2.75V
  • Construction
    COMPONENT
  • Circuit
    SPST
  • Impedance
    50Ohm
  • Topology
    Absorptive
  • RF/Microwave Device Type
    DIVERSITY SWITCH
  • Operating Frequency-Max
    2500MHz