  • ADM6346-37ARTZ-R7
ADM6346-37ARTZ-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADM6346-37ARTZ-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADM6346-37ARTZ-R7
Datasheet:
ADM6346-37ARTZ-R7
Description:
3V3 Terminals 3-Pin ADM6346 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
ADM6346-37ARTZ-R7 Overview
There are 3 terminals on this power management that allow it to be mounted. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. There are TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions included in this PMIC so that you can refer to them. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. Specifies a reflow peak temperature of 260 for the package during reflow. The supervisor is always powered by a 3V volt supply. Power management is included in the Surface Mount mount. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 3. This power management has 3 pins. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of 1V for this PMIC. During this IC power, the maximum supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~85°C TA. While in operation, this supervisor has a voltage output of Push-Pull, Totem Pole. The power management's supply current is 500nA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using ADM6346, the base power ics number. In total, the voltage supervisor has 1 inputs which are monitored at the same time.
ADM6346-37ARTZ-R7 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
500nA operating supply current
ADM6346-37ARTZ-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADM6346-37ARTZ-R7 Voltage Supervisors applications.
  • emergency room
  • Linux and server computing
  • Cloud computing
  • External alarm
  • Smartphones
  • Satellite navigation
  • Military communications
  • Detection of phase sequence
  • Stable power system
  • DVR
Step5Bar-code shipping tag
ADM6346-37ARTZ-R7
    Select All
  • Mount
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    3
  • ECCN Code
    EAR99
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Base Part Number
    ADM6346
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    3.7V
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.644V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.755V
  • Threshold Voltage
    +3.7V
  • Undervoltage Threshold
    3.644V
  • Overvoltage Threshold
    3.755V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    185 ms
  • Length
    2.9mm