  • ADN2830ACP32-REEL7
ADN2830ACP32-REEL7
advertisement
Manufacturer No:
ADN2830ACP32-REEL7
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-ADN2830ACP32-REEL7
Package:
32-VFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
0.5mm PMIC 5V 32-VFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADN2830ACP32-REEL7 Overview
Packages are made with material Tape & Reel (TR).Electronics industry professionals are familiar with 32-VFQFN Exposed Pad, CSP because of its low packaging cost.As a Type Laser Diode Controller (Fiber Optic) qualified for standard grade applications, it is suitable for standard grade applications.Data transmission is enabled on 1 channels.Its normal operation is ensured by providing the 4.5V~5.5V Supply Voltage.A Surface Mount-shape is used to mount it on the PCB.Efficiencies are achieved by operating at -40°C~85°C temperature.The terminations are set to 32.The 5V supply voltage is used to power this system.It is necessary to provide 32 pins to meet specific requirements.The 25mA supply current is used by this system.
ADN2830ACP32-REEL7 Features
Supplied in the 32-VFQFN Exposed Pad, CSP package
Operating temperature of -40°C~85°C
ADN2830ACP32-REEL7 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC ADN2830ACP32-REEL7 Laser Driver ICs applications.
  • Power tool motor control
  • CPU power supply
  • Multiple-power supply system
  • Raspberry Pi
  • Communication device
  • Sense & Conrol
  • Analog datalogger
  • Digital TV
  • Car lighting
  • Disk drivers
Step5Bar-code shipping tag
ADN2830ACP32-REEL7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VFQFN Exposed Pad, CSP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Type
    Laser Diode Controller (Fiber Optic)
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    32
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Channels
    1
  • Current - Supply
    25mA
  • Current - Bias
    200mA
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm