  • ADN2892ACPZ-500RL7
ADN2892ACPZ-500RL7
advertisement
Manufacturer No:
ADN2892ACPZ-500RL7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADN2892ACPZ-500RL7
Package:
16-VFQFN Exposed Pad, CSP
Description:
Instrumentational OP Amps 3.3V 2.9V~3.6V ADN2892 16 Pins 16-VFQFN Exposed Pad, CSP
Purchasing and Inquiry
ADN2892ACPZ-500RL7 Overview
The linear amplifier is packaged in a 16-VFQFN Exposed Pad, CSP case which makes it easy for the consumer to handle. An op amp ic of the Limiting type. The case in which buffer amplifier is delivered is called a Tape & Reel (TR) case. A total of 16 terminations have been reported in the past few weeks. In total, there are 16 pins on this op amp ic. I would like to remind you that this buffer op amp should be powered by an 3.3V battery. Instrumentation amplifier is a part of ATM/SONET/SDH ICs. There are 16 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 100μV. This electronic part is recommended for mounting type Surface Mount. In terms of operating temperatures, this buffer amplifier works very well at a temperature of around -40°C~95°C . This op amp can operate from a supply current at 50mA. The voltage gain should stay at 51dB. In addition to outputting Differential signals, this op amp ic offers a number of other advantages. It is possible to count 1 elements on this buffer amplifier. The operating supply voltage of instrumentation amplifier is rated 3.3V voltage. Linear amplifier resistance should stay within the range of 50Ohm. TELECOM CIRCUIT is the type of IC used by the linear amplifier.
ADN2892ACPZ-500RL7 Features
16 Pins
supply voltage of 3.3V
51dB voltage gain
Output Type: Differential
Resistance of 50Ohm
ADN2892ACPZ-500RL7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADN2892ACPZ-500RL7 Instrumentational OP Amps applications.
  • Portable electronic products powered by batteries
  • ECG equipment
  • Comparator
  • Communication device
  • Power generator
  • Signal filtering
  • PDA
  • Signal amplification
  • single/dual op amp sum and difference circuits
  • Digital cameras
Step5Bar-code shipping tag
ADN2892ACPZ-500RL7
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad, CSP
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~95°C
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    ATM/SONET/SDH ICs
  • Max Power Dissipation
    160mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADN2892
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Differential
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Operating Supply Current
    50mA
  • Power Dissipation
    160mW
  • Supply Current-Max
    0.054mA
  • Max Output Voltage
    700mV
  • Data Rate
    4.25 Gbps
  • Amplifier Type
    Limiting
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.9V~3.6V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    100μV
  • Bandwidth
    1.5 GHz
  • Voltage Gain
    51dB
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Length
    3mm