  • ADP2108ACBZ-2.5-R7
ADP2108ACBZ-2.5-R7
advertisement
Manufacturer No:
ADP2108ACBZ-2.5-R7
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADP2108ACBZ-2.5-R7
Package:
5-WFBGA, WLCSP
Description:
5 Terminals 2.3V 5-Pin ADP2108 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 5-WFBGA, WLCSP
Purchasing and Inquiry
ADP2108ACBZ-2.5-R7 Overview
As a result of the use of the Tape & Reel (TR) package, the performance of this voltage regulator is optimized. In this voltage regulator, there are 5 terminations. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the 5-WFBGA, WLCSP package. In this case, DC DC switching regulator has 1 outputs configured to it. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. The voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting hole. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TA. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 3MHz. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 2.3V. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 5.5V. As a result of the 260 peak reflow temperature, this regulator is essentially indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 3.6V as the nominal input voltage. The regulator voltage that you are looking at belongs to the subcategory Switching Regulator or Controllers. ADP2108 is a family of voltage regulators that belong to the DC/DC industry. Voltage can be produced at 2.5V volts by voltage regulator. There are 5 pins used for switching regulator operation. The output voltage of this voltage regulator 12v should at least be set at 2.5V volts at all times. In order to meet the requirements of the switching regulator operation, the maximum output current reaches 600mA A. Powered by a 30μA supply current, this DC-DC switching regulator works as a converter between DC and DC.
ADP2108ACBZ-2.5-R7 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
ADP2108ACBZ-2.5-R7 Applications
There are a lot of Analog Devices Inc. ADP2108ACBZ-2.5-R7 Voltage Regulators applications.
  • Handheld GPS
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Television equipment
  • Nuclear power plants
  • Planers
  • Bending machines
  • CMM
  • Access control systems
  • Medical equipment
  • Analog precision reference circuits
Step5Bar-code shipping tag
ADP2108ACBZ-2.5-R7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Contact Plating
    Copper, Silver, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-WFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    42.013993mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADP2108
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    95 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    30μA
  • Nominal Supply Current
    30μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    3MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.5V