  • ADTSM62YV
ADTSM62YV
advertisement
Manufacturer No:
ADTSM62YV
Manufacturer:
APEM Inc.
HK JDW NO:
67-ADTSM62YV
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
ADTSM62YV
Description:
Switch Tactile N.O. SPST Round Button Gull Wing 0.05A 12VDC 5.1N SMD Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ADTSM62YV
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ADTSM62YV.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Bronze, Silver
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Insulation Material
    THERMOPLASTIC
  • Housing Material
    STAINLESS STEEL
  • Actuator Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Terminal Material
    BRASS
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ADTS
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Tactile Feedback
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Gull Wing
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    50mA
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Body Length or Diameter
    6.2mm
  • Body Breadth
    6.2 mm
  • Actuator Type
    Standard
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    0.05A
  • Dielectric Withstanding Voltage
    250VAC V
  • Electrical Life
    100000 cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    12V
  • Switch Type
    KEYPAD SWITCH
  • Operating Force
    520gf
  • Actuator Orientation
    Top Actuated
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .05A@12VDC
  • Outline
    6.20mm x 6.20mm
  • Contact Rating @ Voltage
    0.05A @ 12VDC
  • Actuator Color
    BLACK
  • Switch Travel
    0.25mm
  • Actuator Height off PCB, Vertical
    5.00mm
  • Body Color
    BLACK
  • Number of Switches
    1
  • Body Height
    3.5mm
  • Actuator Length
    1.5mm