  • ADUM1300CRWZ
ADUM1300CRWZ
advertisement
Manufacturer No:
ADUM1300CRWZ
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADUM1300CRWZ
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ADUM1300CRWZ
Description:
ANALOG DEVICES ADUM1300CRWZ Digital Isolator, 3 Channel, 32 ns, 2.7 V, 5.5 V, SOIC, 16 Pins
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ADUM1300CRWZ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    iCoupler®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Technology
    Magnetic Coupling
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Depth
    2.35mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADUM1300
  • Pin Count
  • Voltage - Isolation
    2500Vrms
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Channels
    3
  • Operating Supply Current
    8.2mA
  • Nominal Supply Current
    8.2mA
  • Output Current
    30mA
  • Propagation Delay
    32 ns
  • Turn On Delay Time
    32 ns
  • Data Rate
    90Mbps
  • Rise Time
    3ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    2.5ns 2.5ns
  • Max Input Current
    10μA
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    32ns, 32ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    25kV/μs
  • Inputs - Side 1/Side 2
    3/0
  • Isolated Power
    No
  • Pulse Width Distortion (PWD)
    2 ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.5mm
  • Width
    7.6mm