  • ADUM6400ARWZ-RL
ADUM6400ARWZ-RL
advertisement
Manufacturer No:
ADUM6400ARWZ-RL
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADUM6400ARWZ-RL
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ADUM6400ARWZ-RL
Description:
Quantity:
In Stock : 10454
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ADUM6400ARWZ-RL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    IsoPower®, iCoupler®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    Magnetic Coupling
  • Voltage - Supply
    3V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    ADUM6400
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Isolation
    5000Vrms
  • Max Output Current
    100mA
  • Number of Channels
    4
  • Propagation Delay
    100 ns
  • Data Rate
    1Mbps
  • Rise / Fall Time (Typ)
    2.5ns 2.5ns
  • Channel Type
    Unidirectional
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    100ns, 100ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    25kV/μs
  • Inputs - Side 1/Side 2
    4/0
  • Isolated Power
    Yes
  • Pulse Width Distortion (PWD)
    40 ns
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm