  • ADV7127JRZ240
ADV7127JRZ240
advertisement
Manufacturer No:
ADV7127JRZ240
HK JDW NO:
699-ADV7127JRZ240
Package:
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
ADV7127JRZ240
Description:
DACSurface Mount 7.5mm mm
Purchasing and Inquiry
ADV7127JRZ240 Overview
In the package 28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), this product is provided. 3.3V volts power it. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tube. 28 terminations are present in total. It is equipped with 28 pin count. It is recommended that the operating temperature should not exceed 70°C degrees centigrade.
ADV7127JRZ240 Features
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
28 pin count
ADV7127JRZ240 Applications
  • Instrumentation:
  • Software Radio
  • Voltage Set Point Control
  • Waveform Reconstruction
  • Digital Offset & Gain Adjustment
  • Digital Calibration
  • Microprocessor Controlled Circuits
  • Basestations
  • Digitally controlled calibration
  • Data Distribution System
Step5Bar-code shipping tag
ADV7127JRZ240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    28
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    70°C
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Number of Bits
    10
  • Converter Type
    D/A CONVERTER
  • Linearity Error-Max (EL)
    0.0977%
  • Input Bit Code
    BINARY
  • Input Format
    PARALLEL, WORD
  • Analog Output Voltage-Max
    1.4V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    17.9mm
  • Width
    7.5mm