  • ADV7403KSTZ-140
ADV7403KSTZ-140
advertisement
Manufacturer No:
ADV7403KSTZ-140
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-ADV7403KSTZ-140
Package:
100-LQFP
Datasheet:
ADV7403KSTZ-140
Description:
0.5mm Tin 100 Video Processing Linear IC ADV7403 100 Pin 100-LQFP
Package / Case
Primaryly used in .
There are a lot of Analog Devices Inc.
ADV7403KSTZ-140 Video Processing Linear ICs applications.
  • Video Cameras and Recorders
  • Machine Vision and Inspection Systems
  • Projectors
  • LCD
  • Broadcasting Systems
  • High Definition Displays
  • Notebook PCs
  • Buffer Applications
  • Blu-ray DVD Players
  • High-Definition Digital TV
Step5Bar-code shipping tag
ADV7403KSTZ-140
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Weight
    1.319103g
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Video Decoder
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    DVD Recorders, HDTVs, LCD TV
  • Additional Feature
    IT ALSO REQUIRES 1.65V TO 2V DIGITAL SUPPLY
  • Subcategory
    Color Signal Converters
  • Max Power Dissipation
    550mW
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ADV7403
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Max Supply Voltage
    3.45V
  • Min Supply Voltage
    3.15V
  • Operating Supply Current
    269mA
  • Number of Inputs
    12
  • Bandwidth
    140MHz
  • Resolution
    1.5 B
  • Number of A/D Converters
    4
  • Height
    1.45mm
  • Length
    14.2mm
  • Width
    14.2mm