  • AEV04N48
AEV04N48
advertisement
Manufacturer No:
AEV04N48
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-AEV04N48
Package:
6-DIP Module
Datasheet:
AEV04N48
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AEV04N48
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to AEV04N48 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    6-DIP Module
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -25°C~90°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    AEV04 (25W)
  • Size / Dimension
    2.56Lx1.97W x 0.33 H 65.0mmx50.0mmx8.5mm
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    25W
  • Subcategory
    Other Analog ICs
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P6
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    86%
  • Voltage - Isolation
    500V
  • Voltage - Input (Max)
    72V
  • Output Voltage
    6V
  • Voltage - Output 1
    6V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    4.1A
  • Total Power Output-Max
    25W