  • AFD56-14-18PZ
AFD56-14-18PZ
advertisement
Manufacturer No:
AFD56-14-18PZ
HK JDW NO:
795-AFD56-14-18PZ
Package:
Datasheet:
AFD56-14-18PZ
Description:
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Crimp Gold Nickel Bulk Z Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
AFD56-14-18PZ
    Select All
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Shell Material
    Aluminum
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    18
  • Color
    Silver
  • Applications
    Aviation, Automotive, Military
  • Voltage - Rated
    2.3kV
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Z
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    7.5A