  • AGL030V2-QNG68I
AGL030V2-QNG68I
advertisement
Manufacturer No:
AGL030V2-QNG68I
Manufacturer:
Microsemi
HK JDW NO:
523-AGL030V2-QNG68I
Package:
68-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
AGL030V2-QNG68I
Description:
1.5V V FPGAs IGLOO Series 68-VFQFN Exposed Pad 4μA mA 0.4mm mm 68
Purchasing and Inquiry
AGL030V2-QNG68I Overview
A 68-VFQFN Exposed Pad package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Having 49 I/Os makes data transfers more coherent. A fundamental building block consists of 768 logic elements/cells. Supply voltage is 1.2V volts. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.575V . It is a type of FPGA belonging to the IGLOO seies. While operating, the operating temperature should be kept within a range of -40°C~85°C TA. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. There are a total of 68 terminations. Parts related to this part can be found using its base part number AGL030. 68 pins are designed into the device. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. When operating with the supply voltage of 1.5V, designers can fully make use of its flexibility. As a basic building block, fpga semiconductor consists of 30000 gates. There are 768 CLBs that make up the architecture of the system. It is possible to achieve a speed of up to 250MHz with this FPGA. For its operation, 4μA is used as the supply current.
AGL030V2-QNG68I Features
49 I/Os
68 LABs/CLBs
AGL030V2-QNG68I Applications
There are a lot of Microsemi Corporation AGL030V2-QNG68I FPGAs applications.
  • High Performance Computing
  • Defense Applications
  • Industrial Ethernet
  • ASIC prototyping
  • Automotive driver's assistance
  • Distributed Monetary Systems
  • Military DSP
  • Computer hardware emulation
  • Bioinformatics
  • ADAS
Step5Bar-code shipping tag
AGL030V2-QNG68I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    68-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    68
  • Weight
    810.002575mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2013
  • Series
    IGLOO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    68
  • HTS Code
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.575V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Base Part Number
    AGL030
  • Operating Supply Voltage
    1.5V
  • Operating Supply Current
    4μA
  • Number of I/O
    49
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    768
  • Number of Gates
    30000
  • Max Frequency
    250MHz
  • Number of CLBs
    768
  • Height
    880μm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm